Tüketici Bülteni – 17

TÜKETİCİ BÜLTENİ

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED)’na bileşeni Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketici konusunda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA 

BAYRAMDA KİRALIK ARAÇ SORUNU

Tüketici Konfederasyonu Başkanlığı Aydın Ağaoğlu; “araç kiralarken kiralama esnasında ya senet imzalatıyorlar ya kredi kartı bilgilerini alıyorlar. Bu noktada tüketici aracı teslim ederken mutlaka aracın durumunu gösterir tutanak tuttursun.”

FİŞLERİNİZİ MUHAKKAK KONTROL EDİN! MARKETLERDEKİ YENİ OYUN: ‘SARI ETİKET’

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu bazı marketlerin sarı etiket oyununa dikkati çekerek “Enflasyon oranlarının yükselmesine paralel olarak bazı satış noktalarında, sarı indirim etiketleriyle tüketiciler yanıltılmakta, indirimli olarak satışa sunulan ürün ve hizmetlerde aslında indirim yapılmadığı görülmektedir. Oysa, indirime konu ürünlerin indirimden önceki fiyatının son otuz günde uygulanan en düşük fiyat olması gerekir. Yani üzeri çizilerek indirim yapıldığı ilan edilen meblağ 30 gün geriye doğru bakıldığında bu süre zarfında uygulanmış en düşük fiyat olmalıdır. Örnekleyecek olursak; bir ürün, geriye doğru 30 günlük süreç içinde 10 lira ve 8 liradan satılmışsa, o ürün etiketine 10 liranın üzeri çizilerek ‘İndirimli’ denilemez. Ancak 8 liranın altında bir fiyatla satılacaksa etikete 8 lira yazılıp üstü çizilerek yeni satış fiyatı yazılabilir” dedi.

KIRMIZI ETTE FAHİŞ FİYAT! ‘190 FİRMA İFŞA EDİLSİN’ ÖNERİSİ

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, milliyet.com.tr’ye yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: 206 firma incelendi, 190’ı cezalandırıldı. Burada ayrıca 1 milyonun üzerinde bir ceza daha var. Bakanlığın bünyesindeki Reklam Kurulu aynı zamanda yanıltıcı tanıtımları ve ilanları da durdurma kararı vermiş.

Burada tüm tüketicilerin dikkatli olması ve karşılaştıkları bu tür yanıltıcı ilan ve reklamları şikayet etmeleri halinde yapanın yanına kar kalmayacağı açıkça görülmüştür

Et ve Süt Kurumu’nun bu gayreti ile mutlaka fiyatların düşmesi için Tarım Bakanlığı’ndan ithal izni alan ama bunları piyasaya sunmayan veya kısıtlı miktarda arz eden firmaların takip edilmesi ve ellerindeki et stokunun piyasaya girmesinin sağlanması gerekmektedir.

Bu firmalar kim ise, 190 firma kim ise, hangi kasap ise bunlar ifşa edilmelidir. Tüketici onların mağazalarından alışveriş yapmakta tereddütlü olacaktır. Tüketmemekten gelen gücünü kullanan tüketici bu fırsatçılığı yapanlara en büyük yaptırımı kendisi uygulamış olacaktır.

‘YILLARDIR ZEHİR YUTUYORUM’ DEDİ, BAHARATÇILARA DAVA AÇTI

Akademisyen ve avukat Prof. Dr. Mehmet Köksal, yıllardır kullandığı baharatların yasaklı kanserojen madde içerdiğini ileri sürerek iki firmaya 35 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

HER ‘AVUKATIM’ DİYENE İNANMAYIN!

Dolandırıcılar, vatandaşları ikna etmek için birçok taktik uyguluyor. Avukatların isimlerini kullanarak sahte isim ve profil resmi üzerinden kişilerle irtibat kuran dolandırıcılar, vatandaşları korkutup onlarca kişiyi mağdur ediyor. ‘Adresinize PTT üzerinden iletilen tebligatı almamışsınız’ diyerek hem sahte kimliklerle kişilere arama ya da SMS yolu ile ulaşan dolandırıcılar, vatandaşların panik durumundan istifade etmeye çalışıyor. Adliye, tebligat kelimelerini duyunca tedirgin olup, söylenenlerin doğru olup olmadığını sorgulamayan vatandaşlar ise istenen parayı anında yatırıyor. Sahte isim ve fotoğrafla vatandaşları hapis cezası ile tehdit eden dolandırıcılara karşı uyaran TÜKONFED Başkan Vekili Av. İbrahim Güllü, “Dolandırıcıların, ben avukatım.  ‘Şu kadar para öderseniz dosya kapatılır. Eğer ödemezseniz hemen icraya konulacak gibi’ ifadelerine aldırış etmeyin. Arabulucu zaten ücret istemez.

Kişilerde korku, panik ve endişeye sevk ederek icra baskısı oluşturarak insanları dolandırmaya çalışıyorlar. Bunlar kimi zaman ‘kargonuzu almadınız hakkınızda icra takibi yapılacak’ şeklinde olduğu gibi ‘Hakkınızda şikâyet var siz sosyal ağlarınızda cinsel içerikli paylaşımlarda bulunmuşsunuz. Cinsel taciz suçundan hakkınızda dava açılacaktır. Bu arabuluculuk görüşmeleri için ben görevlendirildim. Şu kadar tazminat ya da şu kadar ödeme yaparsanız bu dava açılmayacak’ şeklinde olabiliyor. Cep telefonu hattınız üzerinden sizinle iletişime geçip, ‘bahis oynanmış kara para aklama suçundan hakkınızda dosya açılacak’ denebiliyor. ‘Terör örgütüne adınız karıştı. Tarafınızdan terör örgütüne yardım yapılmış’ şeklinde bir takım suçlamalarla, korku ve panik oluşturacak hareketlerde bulunarak insanların o korku ikliminden yararlanarak para gönderilmesi sağlanmaya çalışılıyor” dedi.

Tüketici Başvuru Merkezi

Hazırlayan: Av. İbrahim GÜLLÜ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*