Tüketici Bülteni – 16

TÜKETİCİ BÜLTENİ

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED)’na bileşeni Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketici konusunda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA 

DEPREM BÖLGESİNDE YENİ FIRSATÇILIK YÖNTEMİ! ‘ÇANTACILAR’ DEVREDE: DAVA AÇIP HAK TALEP ETME PEŞİNDELER

Deprem bölgesinde yıkılmış konutlar üzerinde malikin mülkiyetinin devam ettiğini, enkazdaki geri dönüşüm malzemeleri üzerinde de hak sahibi olduğunu belirten TÜKONFED Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin Ölmez, alınması gereken önlemleri sıraladı.

Resmi rakamlara göre depremde, 90.609 binada 345 bin bağımsız bölümün yıkık ve yıkılmak üzere olduğu tespit edildi. Bu durum ise taşınmazın tescil ve tespitinde çok önemli bir yere sahip olan; parsel mülkiyet sınırları ile parsel köşe noktalarında kayma ve değişimlere neden oldu.

Konuyla ilgili gazetevatan.com’a değerlendirmede bulunan TUKONFED Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin Ölmez, “Depremde yıkılan bir bağımsız bölüm üzerinde maliklerin mülkiyet hakkından kaynaklan hak, yetki ve sorumlulukları olduğundan yıkılan taşınmaza ait yeniden değerlendirilmede kullanılacak her türlü eşyanın (demir, kablo, ağaç vb.) kullanma ve yararlanma hakkı, malikindir.

Olağan durumlarda, ipotek alacaklısı teminat kaybına neden olduğu için, ipotek borçlusundan taşınmazı eski haline getirmesini veya ek teminat vermesini isteyebilir. Olağanüstü durum olarak değerlendirilen depremde bir bankanın, bu hususu talep etmesi fiilen hukuken de olanaksızdır. İste bahsettiğimiz sorunlar da tam bu aşamada başlıyor. Eğer sigortadan alacağı tazminat/tazminatlar borcu karşılıyorsa; borcu tahsil edecek, ipoteği terkin ederek, artan miktarı ipotek borçlusu malik veya malikin varislerine ödemesi gerekiyor.

Bölgede, çantacı olarak tabir edilen bazı kişilerin, sigorta işlemlerinde komisyon karşılığında aracılık yaptığı; bazı kişilerin de yıkılan taşınmazlarla ilgili vekalet toplamaya çalıştığı bilgileri geliyor. Bu kişilerin bir kısmının ise çok düşük ücretlerle yıkılan taşınmazları satın alarak, malik haklarından yararlanma peşinde olduğu görülüyor. Bunların arasına, bankaların tahsil edemedikleri alacaklarını sattıkları şirketleri de dahil edebiliriz” dedi.

AVM OTOPARKINDA HAKSIZ ÜCRETE HAKEM ‘DUR’ DEDİ

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, 0-3 saat arası ücretsiz olması gereken otoparkta kendisinden 60 TL park ücreti talep edilince, Tüketici Hakem Heyeti ve İBB’ye başvurarak şikayetçi oldu.

AVM otopark ücretini iade ederek otopark girişinde bulunan ücret tarife tabelasına ’0-3 Saat Ücretsiz’ açıklamasını ekledi.

Ağaoğlu, “3 saatlik süre dolmadan otopark ücreti alan tüm AVM’ler hukuku çiğniyor, bizler de tüm tüketiciler olarak bilinçli davranalım, tepkimizi ortaya koyalım. Bu ücretler yüzlerce, binlerce kişiden alındığında büyük meblağlara ulaşıyor. Hakem heyetine başvuru yaptıktan sonra 2 ay geçmeden heyet savunma istedi, AVM savunmasını vermeden önce beni arayıp, paramı iade etti. 3 saat ücretsiz kuralını uygulayacaklarını bildirdi. Alışveriş merkezleri otoparkları, 3 saat boyunca ücretsiz olacaktır diye bir karar var. Altında, 21 imza bulunan bu karara rağmen birçok AVM maalesef ücret almakta ısrar ediyor. Bu noktada tavsiyem tüketiciler ücret ödemek durumunda kalırlarsa, hiç üşenmesinler, internet üzerinden başvuru yapsınlar. E-Devlet şifrelerini kullanmak suretiyle Tüketici hakem heyetine başvurabilirler. Ayrıca, ilgili büyükşehir belediyesine şikayette bulunmak gerekiyor.”

ARABASI OLAN MİLYONLARI İLGİLENDİRİYOR! SÜRÜCÜLER 16 BİN 431 LİRA ÖDEYECEKLER

Arabası olan milyonlarca vatandaşı ilgilendiren düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı. Zorunlu Trafik Sigortası’na ilişkin yeni dönem başlıyor.

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Sigorta Komisyon Başkanı Turusan Bağcı konu ile ilgili detayları açıkladı.

Bağcı; “Bildiğiniz üzere trafik sigortasında primler devamlı değişiyordu ve çok ciddi anlamda yükseliyordu. Primlerin artmasına rağmen hasar artmaya böylece primler artmaya devam ediyordu. Sigorta Emeklilik Düzenleme Denetleme Kurumu, köklü değişikliklere giderek sürücü davranışını değiştirmeye yönelik birçok uygulamayı gündeme alacağını söyledi. Bu amaçla da 4 Nisan 2023 tarihinde 1 Mayıs 2023’te yürürlüğe girecek yeni bir yönetmelik yayımladı. Daha önce açıkladığımız 1 Mayıs’ta kesin olarak yürürlüğe girecek yeni basamaklar ilan edildi. Bunlar 8. ve 0. basamak olarak öne çıkıyor. Bildiğiniz üzere ilk kez sigorta poliçesi yaptıracak olan herhangi biri 4. basamaktan sisteme dahil oluyordu. Eğer kötü bir sürücü değilse bir sonraki yıl yüzde 10, sonraki yıl yüzde 22, sonraki yıl yüzde 42’ye kadar indirim alabiliyordu. Şimdi ise yeni bir basamak eklenerek artık sürücüler yüzde 50’ye kadar indirim alabilecek. Ama bunun bir şartı var en az 5 yıl 7.basamakta hiç hasar almadan araç kullanmış olması gerekiyor.”

Tüketici Başvuru Merkezi

Hazırlayan: Av. İbrahim GÜLLÜ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*