Tüketici Bülteni – 11

TÜKETİCİ BÜLTENİ

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED)’na bileşeni Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketici konusunda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA 

DOĞA KOLEJİ VELİLERİNDEN EYLEM

Doğa Koleji velileri, kampüslerinin depreme dayanıklı olmadığının ortaya çıkması üzerine ayağa kalktı: “Çocuklarımızın güvenliği göz göre göre yıllarca tehlikeye mi atıldı?”

Doğa Koleji yönetimi tarafından “hibrit eğitim sistemi”ne geçileceği açıklaması, veliler tarafından tepkiyle karşılandı.

Tüketici Konfederasyonu Başkanı (TÜKONFED) Aydın Ağaoğlu; “Özellikle zincir okullar bu işi ticarete dönüştürdüler. Eğitim sektörü, ticari amaçla hareket edilecek bir alan değil. Kamusal hizmettir ve onların tüm çalışmaları, eğitim müfredatı MEB’in kurallarına ve denetlemesine tabidir. O nedenle burada mutlaka kamu otoritesinin, MEB’in ve belediyelerin devreye girip, tarafsız otorite olarak velileri rahatlatacak önlemleri alması ve açıklamaları yapması gerekmektedir” dedi.

DEPREM, DENETİM, HUKUK

TÜKONFED Hukuk Komisyonu Başkanı Em. Hakim İzzet DOĞAN;
Bina ve yapıların projelerinde çalışan teknik sorumlular ve bu aşamalarda kamu görevini kötüye kullanan, gerekli özeni göstermeyen tüm sorumlular hakkında yasal işlemler yapılmalıdır.

Suçun tespiti için enkazlar kaldırılmadan önce binalardan C. Savcıları, yargıçlar, hukukçular ve uzman bilirkişiler eşliğinde beton, demir, kolon, kiriş örneklerinin alınması; enkazın, hasarlı binaların ve kolonların demir yapısını gösterir biçimde fotoğraflanması, videoya alınması, bu verilerin yitirilmeyecek biçimde saklanması ve kanıtların karartılmasının önlenmesi de zorunludur.

DEPREMDE HASAR GÖRMÜŞ KASKOLU ARAÇLAR İÇİN SİGORTA ŞİRKETLERİNE ÇAĞRI

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç, Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremler nedeniyle hasar görmüş ya da perte çıkmış kaskolu taşıtların bedellerinin hak sahiplerine acilen ödenmesi konusunda sigorta şirketlerine çağrıda bulunarak “Sigorta şirketleri hızlı şekilde davranarak mağdur vatandaşların bu hasarlarını karşılamalı. Tamamen kullanılamaz hale gelmiş araçlar için poliçedeki hükümler çerçevesinde ya yeni araç temin etmeli ya da kaybedilen taşıtların bedellerini değerinden ödemeli” ifadelerini kullandı.

ESKİ HASARLI ÇÖKME TEHLİKESİ OLAN EVLER SATILMAMALI, KİRAYA VERİLMEMELİ

Hükümet, deprem felaketi sonrası hem gıda hem giyecek hem de konut fiyatları üzerinden fırsatçılık yapmaya çalışanlara karşı harekete geçti. 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası getiren yasa için kollar sıvandı.

TÜKETEREK TÜKENİYORUZ

Eğitim Sorunları Derneği (ESODER) Başkanı Rukiye Orhan tüketimi değerlendirdi. Rukiye Orhan değerlendirmelerinde;

Son yıllarda üretimin inanılmaz boyutlara ulaşması ve binlerce yeni ürünün piyasaya sürülmesi ile birlikte, gittikçe artan bir tüketim çılgınlığı ve doyumsuzluk yaşanıyor.

Giysi dolapları etiketleri dahi çıkarılmamış giysilerle, buzdolapları alınıp unutulan tarihi geçmiş besinlerle, evler tıkış tıkış eşyalarla dolu…

Karmakarış bir yaşamın içindeyiz. “Şu kariyeri yapmalıyım, bir ev daha alayım, arabamın, telefonumun, bilgisayarımın markasını değiştireyim, çocuğum şu okulda okumalı, şu kurslara gitmeli…” gibi isteklerle koşturmaca içindeyiz ve sürekli bir şeyleri değiştirip bir şeyler alıyoruz…

ENGELSİZ KAFE’DE KİTABINI AL GEL ETKİNLİĞİ YAPILDI

Eğitim Sorunları Derneği (ESODER) tarafından organize edilen kitap okuma etkinliğinin ikincisi Antalya Lara bölgesinde bulunan Engelsiz Kafe’de gerçekleştirildi.

ESODER başkanı ve Risus Akademi sahibi Rukiye ORHAN etkinlikte yaptığı konuşmada katılımcılara teşekkür ederek; “her ay düzenli olarak yapmayı hedeflediğimiz kitapseverlerle kitap okuma etkinliğinin ikincisini düzenlemenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu etkinliğiniz zamanla genişleyeceğini ve toplumda kitap okuma bilincinin oluşmasına katkı sağlayacağını ümit ediyoruz” dedi.

ÇEHAYDER’DEN YENİ HAYVAN BARINAĞINA ZİYARET

Çevre ve Hayvan Dostları Derneği (ÇEHAYDER) Antalya Büyükşehir Belediyesi Barınağı‘nın yeni yerini ziyaret etti.

ÇEHAYDER Başkanı Gamze BENZER’in başkanlığındaki heyette yönetim kurulu üyeleri Emel ÖZGÜR ile dernek üyeleri Av. Çisil Tuana TEZSEVER, Onur TOPCU ve Yeşim IŞIK yer aldı.

Tüketici Başvuru Merkezi

Hazırlayan: Av. İbrahim GÜLLÜ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*